טיפים להכנה לקולונוסקופיה

מתוך Crohnsandcolitis

(הופנה מהדף פיקולקס)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

יש מספר שיטות להתגבר על ההכנה לבדיקת קולונוסקופיה -

לפני הכל - יומיים לפחות לפני הבדיקה לצמצם למינימום הכרחי אכילת סיבים תזונתיים (קמח מלא, ירקות לא מבושלים ועוד) ומזונות קשים לעיכול כגון בשר אדום - ולהתחיל לשתות יותר מהרגיל (לא להיסחף).

תוכן עניינים

להקהות את חוש הטעם והריח

כאשר שותים משהו לא טעים - יש כל מיני דרכים לטשטש את הטעם ולהקל על הבליעה.

שיטה זו התפתחה סביב תכשיר הסופודקס אבל כיום הפסיקו להשתמש בו עקב גילוי נזקים שהוא גורם אבל היא טובה כמעט לכל תכשיר הכנה אחר שטעמו לא נעים (בוא לא נתייפיף - ברוב התכשירים הטעם הוא מגעיל למדי):

 • להכין בהישג יד מסטיקי פירות חזק (לא!! מנטה) וכוס קולה
 • לשים בפה קרח לדקה או שתיים לפני ששותים - זה מקהה את חוש הטעם (גם קרטיב בצבע בהיר - הולך).
 • לשתות כמה שיותר בלגימה אחת, ובאף סתום (לסתום עם היד).
 • חלופה אחרת - לערבב את התכשיר עם ספרייט או מיץ צלול אחר (קינלי צלול, מים בטעמים וכדומה).

מיד אחרי הבליעה לשטוף את הפה בקולה, ולירוק אותה החוצה, או לצחצח שיניים או ללעוס מסטיק בטעם פירות חזק (או כל הדברים גם יחד).

לחזור על התהליך עד שגומרים את הכמות.

אם מתחשק בכ"ז להקיא - יש שני טיפים נגד הקאה:

 • להרים את הראש ולהטות אותו אחורה. זה סוגר את הגרון ומונע את רפלקס ההקאה.
 • לחייך בכל הכוח - גם זה מדכא את רפלקס ההקאה (הגוף לא יכול להבין איך גם מחייכים וגם מקיאים בו זמנית...)

אחר כך להתחיל לשתות מים לפי ההוראות שבאות עם התכשיר.


למזעור הצריבה ב'יציאה' - אפשר ורצוי למרוח וזלין/משחת תינוקות בפי הטבעת לפני ואחרי כל יציאה.

לגבי הכנה עם חוקנים - הטיפ העיקרי הוא לא להתבייש להיעזר במישהי / מישהו. זה כמעט ולא יכול להצליח ללא עזרה. טיפ נוסף הוא שאם אתם כבר משלשלים ברצינות מלכתחילה, ושותים כמו שצריך את חומר הריקון - יש סיכוי שלא תצטרכו חוקן. ניתן לראות לפי הצבע של הנוזל שיוצא לקראת סוף ההכנה - האם הוא עדיין חום או כבר צלול.

שיטת הדיאטה

שיטה זו נועדה למי שאינו מסוגל לשתות את החומרים להכנה (מרוקן, או פיקו סלאקס המפורט למטה).

השיטה אינה קלה בכלל, והכנה כזו יכולה להיעשות רק עם אישור מראש של הרופא שעושה את הבדיקה. יש בשיטה זו לקיחת סיכון שהמעי לא יהיה מספיק נקי והבדיקה לא תהיה מספיק טובה, כך שיהיה צורך לחזור עליה.

בשיטה זו - במשך יומיים או אפילו שלושה לפני הבדיקה, נמנעים מכל אוכל מוצק או בעל מרקם, אלא רק שותים נוזלים צלולים: מרק עוף צח, מרק בשר צח, תה צמחים, מים, משקאות קלים צלולים.

ביום האחרון לפני הבדיקה, לוקחים גם כדור משלשל, ושותים הרבה מים. לפעמים - זה מספיק. צריך לראות לפי הצבע של מה שיוצא - האם זה חום כהה, או חום בהיר מאד או אפילו שקוף - שזה הכי טוב.

בהחלט יש עדויות לכך שהחומרים לניקוי המעי וכמו כן הבדיקה עצמה, גורמים לפעמים להחמרה בסימפטומים, שהיא בדרך כלל זמנית וחולפת. לכן שיטת ההכנה הטבעית עדיפה למי שרגיש לחומרים אלה, אבל כאמור - זה לא פשוט. מדובר בכמעט 72 שעות של רעב מתמשך, כי הנוזלים ששותים משקיטים את הרעב רק לזמן קצר. אחרי יום וחצי בערך מתחילים לשלשל מים, וזה לא נוח - חייבים להיות קרובים לשירותים כל הזמן.

פיקו סלאקס / פיקולקס

תכשיר שהוא חדש ביחסית בארץ והיה די מבטיח (מחייב מרשם רופא)נקרא פיקו סלאקס Pico Salax או פיקולקס. התכשיר בא בצורת אבקה שמוהלים במים ולמרות שהוא בהחלט לא מיץ תפוזים - יש לו טעם הדרים/תפוז נעים יחסית והוא נחשב (יחסית) קל לשתיה (טיפ - לשתות בלגימות קטנות במשך שעה).

     אם יש לך בעיה כלשהי בתפקודי הכליות
   אין להשתמש בתכשיר זה ללא אישור מפורש של רופא!

בשל האזהרה שלעיל, חלק מהרופאים לא ממליצים על השימוש בתכשיר זה, ומעדיפים לא לתת אותו למטופלים אלא אם אין ברירה. בכל מקרה לא מאשרים את השימוש בתכשיר זה למטופלים מעל גיל 70.

בעבר התכשיר היה זמין לרכישה רק בבתי מרקחת מסויימים אבל כיום ניתן לרכשו דרך קופות החולים (ראו קישורים נוספים בתחתית העמוד).

אופן השימוש

לצערנו ההוראות בעלון לצרכן אינן מספיק ברורות או מדוייקות ולכן מוצעות כאן הוראות מנסיונם של מטופלים שכבר התנסו:

 • שלושה ימים לפני הבדיקה יש להפסיק לאכול פירות וירקות. ביום ההכנה ניתן לשתות נוזלים (לא בצבע אדום!) ומרק צח. ניתן להמשיך לשתות בלילה שלפני הבדיקה (עד חצות), אך בבוקר הבדיקה יש להיות בצום.
 • יום לפני הבדיקה: בבוקר יש להכין ולשתות את השקיק / בקבוקון הראשון
 • את שאר החומר יש לפרוס על פני היום ולסיים לשתות עד שעה 21:00.
 • יש לשתות הרבה מים במהלך ההכנה כולה כדי למנוע התייבשות ולהגביר את היעילות.

אם הבדיקה אינה בעות הבוקר אלא בשעות אחה"צ או הערב - דוחים את כל הכנה במספר שעות, ושותים את השקיק/בקבוקון השני בבוקר היום בו מתבצעת הבדיקה.

את החומר מערבבים עם מעט מים (ממלאים כוס), ואין צורך להוסיף תרכיז שכן הוא כבר ממותק.

טיפ נוסף: כל פעם לפני ששותים עוד לגימה כדאי לערבב שוב את החומר בכוס. יש להקפיד שלפני כל לגימה כל הנוזל הוא לבן, והחומר הלבן לא שוקע לתחתית הכוס. דבר זה מפחית את החומציות בטעם ומקל על השתיה.


מנסיונם של מטופלים - התכשיר מתחיל להשפיע, ומתחילות להיות יציאות תכופות - רק לאחר שמתחילים לשתות את הבקבוקון השני, אז לא לדאוג. חשוב לשתות מים כל הזמן.

תחליף להכנה - חוקן במרפאה

לאחרונה מתפרסמת שיטה שמתיימרת להיות "קולונוסקופיה בלי הכנה". למעשה מדובר בקולונוסקופיה שההכנה לה מתבצעת במרפאה עצמה, בצורת חוקן נוזלים תחת פיקוח (דומה ל"קולון-הידרותרפיה" שהיא שיטה של הרפואה המשלימה), שלוקחת כחצי שעה ולאחריה מתבצעת הבדיקה כרגיל.

לא ברור אם זה בהכרח יותר נעים מההכנות האחרות: הרי בכ"ז מדובר בחוקן - צינור שמוחדר למעי הגס, לעומקו, מכניס לתוכו מים, והם נשטפים החוצה עם התוכן של המעי וכך נעשית ההכנה. באתר המפרט את השיטה והמרפאה בה היא מבוצעת בישראל לא נאמר אם ההכנה נעשית בטשטוש או לא, כי אם לא - היא עלולה להיות מאד לא נעימה או אפילו כואבת. לא נאמר גם איך ולאן המים מתרוקנים - האם חזרה דרך צינור או שרצים לשירותים וכו', וחסרים עוד פרטים (כמו בכל פרסומת... לא מספרים לך הכל). לא מצאתי גם האם כתוב שהניקוי באמצעות מים בצורה זו מתאים לכל המצבים (כולל למשל חולי קרוהן וקוליטיס) או רק לבדיקות סקר שגרתיות לאנשים בריאים. אלו בהחלט שאלות שכדאי לקבל עליהן תשובה לפני שבוחרים בדרך זו.

אם ההכנה בשתיית נוזל כל כך מרתיעה מישהו והוא מוכן לשלם כסף רב כדי לעשות את הבדיקה באופן פרטי בצורה זו שווה לברר, אבל בזהירות.

חשוב להבין שהבדיקה עצמה - אחרי ההכנה - היא בדיוק אותה בדיקה כמו כל קולונוסקופיה אחרת, ורק שיטת ההכנה שונה.

קישורים חיצוניים


כלים אישיים

sl
דומיין בעברית  דומיין  דומין  תוכנה לניהול  קשרי לקוחות  CRM, ניהול קשרי לקוחות  דומין בעברית  פורומים  ספרדית  גיבוי