יומירה

מתוך Crohnsandcolitis

קפיצה אל: ניווט, חיפוש


יומירה (לעיתים נכתבת גם היומירה או הומירה, ובאנגלית Humira) הוא שמה המסחרי של תרופה בשם אדאלימומאב (Adalimumab) המיוצרת ע"י חברת אבוט (Abbott).

מלבד לטיפול במחלת קרוהן, התרופה משמשת גם לטיפול במחלות אוטואימוניות אחרות, ובהן של דלקת מפרקים שגרונתית (Rheumatoid arthritis), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis), דלקת מפרקים עלומה (שסיבתה אינה ידועה) של הנעורים (Juvenile idiopathic arthritis), פסוריאזיס (Psoriatic), ודלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis). לפי שעה אין התוויה לשימוש התרופה בחולי קוליטיס כיבית.

אופן הפעולה של התרופה

התרופה שייכת לקבוצת תרופות המחקות את הפעילות של נוגדן הנמצא בגוף האדם ונקשרות לחלבון TNF-alpha ובכך חוסמות או מפחיתות את פעילותו, ולכן מכונות Anti-TNF-alpha. תפקידו העיקרי של חלבון ה-TNF-alpha הוא לווסת את תאי מערכת החיסון בגוף. התרופה מסייעת בהפחתת תסמיני הדלקת, ובכך מקלה על החולה ומונעת או מצמצמת את הנזק המצטבר מהדלקת. יומירה היא התרופה הראשונה ממשפחת ה- Anti-TNF-alpha המבוססת במלואה על נוגדים אנושיים, לעומת תרופות ותיקות יותר מאותה משפחה, המבוסות על נוגדנים ממקור של בעלי חיים, כגון רמיקייד.

איך מקבלים את התרופה

התרופה ניתנת בהזרקה תת-עורית. ההזרקה נעשית בד"כ באופן עצמאי בבית החולה. זאת לעומת רמיקייד, חלופת ה-Anti-TNF-alpha הותיקה יותר, הניתנת בד"כ בעירוי במסגרת אשפוז יום ועל כן מחייבת הגעה לבית החולים.

תופעות לוואי וסיכונים

כמו כל התרופות ממשפחת ה-Anti-TNF-alpha, יומירה מעלה את הסיכוי לזיהומים קשים ולהתפרצות של זיהומים רדומים או 'אופורטוניסטים' (זיהומים המתפרצים כאשר מערכת החיסון מוחלשת). לכן, לפני התחלת הטיפול נהוג לבדוק שהחולה אינו נושא זיהומים רדומים כדוגמת שחפת, ושוקלים לחסן כנגד זיהומים אחרים כדוגמת הפטיטיס B במידת הצורך.

דווחו מקרים נדירים של מחלות קשות בחולים שנטלו תרופות Anti-TNF-alpha, ובהם לימפומה, סרטן של רקמות קשות, פגיעה בכבד, כשלdemyelinating central nervous system, וכשל של הלב. מרבית החולים שעליהם דווחו מקרים אלה היו במצב חמור מלכתחילה.

לרשימה מלאה של תופעות הלוואי, כמו גם להוראות שימוש, אנא פנה לעלון התרופה (קישור דרך אתר משרד הבריאות למטה).

עצות וטיפים להזרקה עצמית

כמה עצות שכתבה דניאלה בעקבות הדרכה שקיבלה מאחות חברת "אבוט":

 • אסור לנער את המזרק - כדי לחמם אותו ולהוציא את בועות האויר יש לגלגל אותו בין הידיים.
 • כדאי להוציא את המזרק כ-30 דקות לפני ההזרקה מן המקרר. כשהחומר פחות קר הוא שורף פחות בהזרקה.
 • ההזרקה צריכה להיות בזוית של 45 מעלות, וגם הוצאת המחט צריכה להיות באותה הזוית.
 • מומלץ לשים מעט קרח באזור ההזרקה לפני ההזרקה, כדי ליצור מעין "אלחוש" של האיזור ולהפחית את תחושת הכאב מהדקירה. אחרי הקרח יש לנקות את העור באלכוהול, ורק אז להזריק.
 • אוחזים מעט עור במקום בו צריך להכניס את המחט, אבל אחרי שמכניסים את המחט, משחררים את העור שאחזנו בו כדי שהחומר יתפזר בצורה טובה יותר. רק אז מתחילים להזריק.
 • לשים לב שפתח חריץ המחט יהיה מופנה מטה, כלפי העור (טיפ של "חתול אנמי")
 • עדיף להזריק לאט, כדי שלא ישרוף.
 • אחרי שהמזרק התרוקן לחלוטין יש להמשיך ללחוץ על ידית ההזרקה כ-5 שניות ורק אז להוציא את המחט.
 • אח"כ יש לשים על האזור גזה/צמר גפן למשך 10 שניות. אין להשתמש שוב בפד אלכוהול לניגוב כי זה לא עוצר דימומים, אם יהיו.
 • לא להזריק שוב בפעם הבאה לאותו איזור - זה פוגע בסופו של דבר ברקמות העור, וההזרקה גם תכאב יותר. עדיף להחליף צדדים או לפחות לשמור מרחק של כ-3 ס"מ ממקום ההזרקה הקודם.
 • לא להזריק צמוד לטבור, אלא לפחות 5 ס"מ ממנו (מרחק של 3 אצבעות והלאה).

לצערנו, תופעת לוואי נפוצה למדי היא התעלפות אחרי ההזרקה אם לא נזהרים - היומירה יכולה לגרום לסחרחורת ולכן מומלץ להזריק בישיבה/שכיבה. יש לשים לב ולנוח אחרי ההזרקה, וגם לשתות יותר.

שמירת התרופה

את היומירה יש לשמור בקירור, ולהקפיד שהתרופה נשמרת בטמפרטורה הרצויה. לשם כך עדיף לשמור אותה במקרר בתוך תיק מיוחד שימנע שינויי טמפרטורה חדים גם כאשר פותחים וסוגרים את דלת המקרר הרבה פעמים ביום או אם חלילה יש הפסקת חשמל קצרה.

יש להוציא את המזרק מהמקרר כ 30 דק' לפני ההזרקה.

הצורך בקירור התרופה עלול ליצור מגבלות על טיולים בתקופת נטילת התרופה. לעניין זה ניתן לראות מידע בערך טיפים לנסיעות.

יומירה בישראל

יומירה אושרה בישראל לשימוש הן לטיפול בהתפרצות של מחלת קרוהן והן לשמירה על רמיסיה (רגיעה) בחולי קרוהן בוגרים, עם מחלה פעילה במצב בינוני עד קשה שלא הגיבו לטיפול המקובל ה"שמרני" כגון נוגדי דלקת וסטרואידים, או שאינם מגיבים או פיתחו אי-סבילות (תגובה אלרגית, רגישות) לתרופות Anti-TNF-alpha אחרות (כגון רמיקייד). כמו כן, יומירה אושרה לשימוש במחלות אחרות, אך נכון להיום לא בקוליטיס כיבית.

לאחרונה הוכנסה יומירה לסל הבריאות לחולי קרוהן. חלק מקופות החולים מאשרות מימון ליומירה לחולי קוליטיס כיבית החברים בהן לאחר אישור בוועדות מתאימות ולבעלי ביטוח משלים.

טלפונים שימושיים

לשאלות בנושא יומירה והשימו שבה ניתן לפנות אל שירות אחיות (יומירה) טל' 1-700-702540


ראו גם

רמיקייד

סימזיה

קישורים חיצוניים

העלון לצרכן של יומירה

יומירה באתר משרד הבריאות

מידע על יומירה באתר אינפומד

דף הבית של חברת אבוט לתרופת יומירה לחולי קרוהן (באנגלית)

יומירה בויקיפדיה באנגלית

אתר מסחרי - תיקי קירור לתרופות של חברת פרידג'-טו-גו.


כלים אישיים

sl
דומיין בעברית  דומיין  דומין  תוכנה לניהול  קשרי לקוחות  CRM, ניהול קשרי לקוחות  דומין בעברית  פורומים  ספרדית  גיבוי