חומצה פולית

מתוך Crohnsandcolitis

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

חומצה פולית (Folic acid) היא אחת הצורות של ויטמין B9. חומצה פולית חיונית לחלוקת תאים, ועל כן חיונית בעיקר בהריון ואצל פעוטות. חוסר בחומצה פולית בכל גיל עלול לגרום לאנמיה (המתבטאת בחיוורון וחולשה) ולפגיעה במערכת החיסון.

באופן טבעי חומצה פולית נספגת מהמזון במעי הדק. לכן, פגיעה במעי הדק, האופיינית למחלת קרוהן, עלולה לגרום לחוסר בחומצה פולית.

אבחון וטיפול

חוסר זה מאובחן בבדיקת דם פשוטה בה מודדים את ריכוז החומצה הפולית בדם (משקל ליחידת נפח). בדיקה זו מומלצת בד"כ לחולי קרוהן הסובלים ממחלה במעי הדק, או לחולים הסובלים מחולשה (חולים הסובלים מחולשה, ראו גם אנמיה הנובעת ממחסור בברזל או ממחסור בויטמין B12).

חוסר של חומצה פולית במזון גורם במהרה לחוסר של חומצה פולית בגוף. לכן, למי שנמצא בקבוצות הסיכון מומלץ לצרוך תוסף חומצה פולית באופן קבוע. הדבר נכון בעיקר לנשים בגיל הפוריות (גם אם אינן בקבוצת הסיכון) ולילדים.

מחסור בחומצה פולית עלול להגביר את הסיכון בסרטן, אך גם צריכה מוגברת של חומצה פולית לאורך זמן, מעל לרמה המומלצת, עלולה להעלות את הסיכון לסוגי סרטן מסוימים, ובהם סרטן הערמונית וסרטן המעי הגס. לכן מומלץ להקפיד שלא לעבור את המינון המומלץ.

ראו גם

קישורים חיצוניים

מידע על חומצה פולית מאתר אינפומד.

בדיקת דם לחומצה פולית באתר אינפומד.

כתבה ב-YNET על הסיכון שבעודף חומצה פולית.

חומצה פולית בויקיפדיה באנגלית.


כלים אישיים

sl
דומיין בעברית  דומיין  דומין  תוכנה לניהול  קשרי לקוחות  CRM, ניהול קשרי לקוחות  דומין בעברית  פורומים  ספרדית  גיבוי